Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Ogłoszenie o wyborze stypendysty

Komisja rekrutacyjna informuje, że w ramach konkursu na stanowisko stypendysty w ramach realizacji projektu badawczego OPUS 18 "Naukowy model reform prawa autorskiego na jednolitym rynku cyfrowym według Dyrektyw UE", została wybrana kandydatura Pana Matusza Kupca.

Wszystkim kandydatom uprzejmie dziękujemy za udział w konkursie.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Osiągnięcia pracowników Katedry i studentów

Miło nam poinformować o osiągnięciach naszych pracowników i studentów w XVIII edycji konkursu na najlepszą pracę naukową na temat własności intelektualnej organizowanego przez Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.

W kategorii praca habilitacyjna nagrodę Ministra Edukacji i Nauki uzyskała dr hab. Justyna Ożegalska-Trybalska za pracę pt. „Ograniczenia ochrony patentowej a naruszenie patentu”.

W kategorii prace magisterskie, nagrody Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu uzyskały:

  • II nagrodę - praca magisterska Aleksandry Wieczorkiewicz pt. „Sampling a prawnoautorska ochrona utworu muzycznego”, przygotowana pod kierunkiem hab. Anny Tischner, prof. UJ;
  • wyróżnienie - praca Magdaleny Imburskiej pt. „Swoboda wypowiedzi a ochrona znaków towarowych”; przygotowana pod kierunkiem dr hab. Anny Tischner, prof. UJ.

W kategorii prace licencjackie I nagrodę Ministra Edukacji i Nauki uzyskała praca p. Anny Cieleckiej pt. „Rzeczywiste używanie znaku towarowego Unii Europejskiej - aspekt terytorialny”, przygotowana pod kierunkiem dr Dariusza Kasprzyckiego.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenie do udziału w kursie „Elements of AI”

Zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w kursie typu MOOC (massive online open course) „Elements of AI”, który został opracowany przez Uniwersytet Helsiński przy współpracy z firmą Reaktor i który dzięki współpracy Uniwersytetu Jagiellońskiego i Digital Poland od 5 listopada jest udostępniany w języku polskim dla wszystkich zainteresowanych.

Założeniem kursu jest odczarowanie popularnych mitów dotyczących sztucznej inteligencji i jej zastosowania w codziennym życiu, przybliżenie jej specyfiki, metod, na jakich się opiera oraz tego, w jaki sposób sztuczna inteligencja rozwinie się i wpłynie na nas w nadchodzących latach. Założeniem przedsięwzięcia jest dotarcie do jak największego grona odbiorców: zarówno profesjonalistów, którzy mają coraz więcej styczności z metodami sztucznej inteligencji, jak i też osób zaciekawionych tym tematem. Niewątpliwą cechą kursu jest jego jakość (ten sam kurs dostępny jest w ponad 170 krajach i jest wyżej oceniany niż podobne kursy organizowane przez amerykańskie uczelnie wyższe) oraz możliwość jego realizacji we własnym tempie i w czasie, zupełnie za darmo. Materiał udostępniany w ramach tego szkolenia jest przystępny dla wszystkich, niezależnie od tego, czy ukończyli studia wyższe, czy też nigdy nie mieli styczności z zaawansowanymi metodami matematycznymi.

Kurs „Elements of AI” ukończyło już ponad 550 tys. osób, a jedną z nich jest prezydent Finlandii, Sauli Niinistö. Zachęcamy Państwa do zarejestrowania się na stronie internetowej: www.elementsofai.pl i dołączenie do tej społeczności. Ze strony Katedry Prawa Własności Intelektualnej, jednym z opiekunów kursu po stronie Uniwersytetu Jagiellońskiego jest dr Ewa Laskowska-Litak, która w razie potrzeby odpowie na Państwa pytania (mail: ewa.laskowska@uj.edu.pl).  

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Podsumowanie 2020 Kraków Intellectual Property Law Summer School – Online Edition

Podsumowanie 2020 Kraków Intellectual Property Law Summer School – Online Edition

W dniach 14-18 września 2020 roku odbyła się czwarta edycja Kraków Intellectual Property Law Summer School – Szkoły Letniej Prawa Własności Intelektualnej organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji UJ. W tym roku szkoła letnia wyjątkowo odbyła się online. Uczestniczyło w niej ponad 100 osób, reprezentujących ponad 30 krajów (zarówno z Europy – m.in. Polski, Niemiec, Francji, Włoch, Węgier, Ukrainy jak i innych kontynentów – m.in. Indii, Filipin, Omanu, Nigerii, Stanów Zjednoczonych, Kanady) - studentów, doktorantów, aplikantów, pracowników naukowych i praktyków zainteresowanych problematyką ochrony własności intelektualnej.

Tegoroczna edycja szkoły letniej była poświęcona zagadnieniom jakości ochrony formalnej i nieformalnej dóbr niematerialnych (IP Quality). Wykłady i warsztaty w ramach programu prowadzili wybitni naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, m.in. Technical University of Munich (Niemcy) oraz University of Nottingham (Wielka Brytania). Wykładowcami szkoły letniej byli też eksperci WIPO – Światowej Organizacji Własności Intelektualnej, EPO – Europejskiego Urzędu Patentowego oraz EUIPO – Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej, a także doświadczeni prawnicy z Kancelarii Quinn Emanuel Urquhart & Sullivan, LLP (Niemcy) i Kancelarii Radców Prawnych Barta & Kaliński (Polska). Program szkoły letniej obejmował również warsztaty rozwijające ważne dla prawników umiejętności praktyczne – prezentacji, argumentacji oraz pisania i publikowania tekstów poświęconych ochronie własności intelektualnej.

Partnerami tegorocznej edycji Szkoły Letniej są: Urząd Patentowy RP, WIPO, EPO, EUIPO, Kancelaria Radców Prawnych Barta & Kaliński oraz Stowarzyszenie Zbiorowego Zarządzania Prawami Autorskimi Twórców Dzieł Naukowych i Technicznych KOPIPOL.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Krakowsko-łodzkie seminarium Fashion Law

Zapraszamy Państwa do udziału w krakowsko-łódzkim seminarium poświęconym problematyce praw własności intelektualnej w branży mody - "Fashion Law". Seminarium odbędzie się w dniu 6 listopada 2020 r. w godz. 9.00 - 14.30 i zostanie przeprowadzone on-line. Dokładne informacje na temat możliwości udziału w organizowanych przez Katedrę zebraniach i seminariach on-line znajdą Państwo na podstronie Zebrania naukowe. Natomiast szczegółowy program seminarium znajduje się pod tym linkiem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rekrutacja na studia Join’t Master’s Degree in Intellectual Property and New Technologies

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji naszych studiów magisterskich w języku angielskim Join’t Master’s Degree in Intellectual Property and New Technologies, realizowanych wspólnie przez Uniwersytet Jagielloński, Urząd Patentowy Rzeczpospolitej Polskiej oraz Światową Organizację Własności Intelektualnej WIPO

Studia umożliwiają uzyskanie specjalizacji w zakresie szeroko pojętych prawnych aspektów własności intelektualnej i nowych technologii, w tym związanych ze sztuczną inteligencją, treściami cyfrowymi, ochroną prywatności i ochrony danych w Internecie. Program stanowi doskonałe uzupełnienie i kontynuację studiów licencjackich Prawo własności intelektualnej i nowych mediów. Studia uzyskały prestiżowe wyróżnienie „Studia z Przyszłością”.   

Oferujemy nie tylko ciekawy program, ale spotkanie z wybitnymi międzynarodowymi ekspertami z wiodących ośrodków naukowych z Europy i Stanów Zjednoczonych oraz praktyki w najlepszych kancelariach specjalizujących się w zakresie własności intelektualnej i nowych technologii.  

Program realizowany jest w atrakcyjnej formule 3-semestralnej (październik 2020 – luty 2022), a harmonogram zajęć zapewnia możliwość pogodzenia udziału w Programie z innymi obowiązkami (praca, aplikacja). Pierwszy semestr odbywa się w trybie online za pośrednictwem zaawansowanej platformy dedykowanej nauczaniu na odległość ExLege i pozwala studentowi samodzielnie zarządzać dostępem do wykładów i materiałów. Zajęcia drugiego semestru są planowane jako zajęcia stacjonarne (w przypadku niekorzystnego rozwoju sytuacji pandemicznej w 2021 r. Program zostanie zrealizowany z wykorzystaniem zaawansowanych narzędzi nauczania online). Trzeci semestr można realizować w formie zdalnej, zarówno jak i stacjonarnej. 

Ostatnia runda rekrutacyjna trwa do 14.09.2020 r. 

Więcej informacji o programie - http://www.wpia.uj.edu.pl/ip 

E-mail: ip@uj.edu.pl 

Rejestracja i zapisy na Program są realizowane poprzez: https://irk.uj.edu.pl/en-gb/

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2020 Kraków Intellectual Property Law Summer School – Online Edition

2020 Kraków Intellectual Property Law Summer School – Online Edition

Szanowni Państwo,

Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji oraz Katedra Prawa Własności Intelektualnej serdecznie zapraszają do uczestnictwa w сzwartej edycji Kraków Intellectual Property Law Summer School – Szkoły letniej prawa własności intelektualnej, która w tym roku wyjątkowo odbędzie online w dniach 14-18 września 2020 r.

Tematem przewodnim tegorocznej edycji Szkoły letniej jest IP Quality. Chcemy zastanowić się nad jakością i wartością formalnej i nieformalnej ochrony dóbr niematerialnych. Ponadto w programie Szkoły letniej przewidziane są warsztaty rozwijające ważne umiejętności praktyczne – prezentacji, argumentacji i publikacji. Program w całości prowadzony jest w języku angielskim.

Wykłady i warsztaty będą prowadzone przez wybitnych wykładowców i praktyków w dziedzinie prawa własności intelektualnej zarówno z uczelni zagranicznych jak i polskich, oraz przedstawicieli Światowej Organizacji Własności Intelektualnej (WIPO), Europejskiego Urzędu Patentowego (EPO) i Urzędu Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO). Szkoła letnia została objęta patronatem Urzędu Patentowego RP.

Program Szkoły jest dostępny na stronie http://ipsummer.law.uj.edu.pl/programme/

Wszelkie informacje na temat zasad uczestnictwa w Szkole można znaleźć na stronie: 

http://ipsummer.law.uj.edu.pl/ oraz w tej ulotce

Serdecznie zapraszamy do udziału!

 

Dear All,

The Jagiellonian University – the Faculty of Law and Administration and the Chair of Intellectual Property Law is pleased to inform that the fourth edition of the Kraków Intellectual Property Law Summer School will be held online on September 14-18, 2020.

This year, the main topic of the Summer School will be IP Quality. We believe that the 2020 edition of the Summer School will be a platform for critical thinking about the quality and value of IP today, both registered and unregistered rights. The programme also includes skills-building workshops relevant for scholars and IP practitioners: how to present and convince, how to get published in IP. Good command of English is required to fully benefit from the programme.

The lectures and workshops will be delivered by the recognized academics and practitioners in the field of intellectual property law, both from foreign and Polish universities, as well as representatives of the IP offices and international organizations – WIPO, EPO, EUIPO. The Summer School is organized in partnership with the Polish Patent Office.

The programme of the Summer School is available at: http://ipsummer.law.uj.edu.pl/programme/

For further information, please visit the Summer School website: http://ipsummer.law.uj.edu.pl or download this leaflet

We look forward to seeing you online this year!

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rekrutacja na studia podyplomowe "Prawo własności intelektualnej" na rok akademicki 2020/2021

Uprzejmie informujemy, iż rozpoczęła się rekrutacja na kolejną edycję studiów podyplomowych "Prawo własności intelektualnej" na rok akademicki 2020//2021. Zapraszamy do udziału. Szczegóły pod linkiem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zdalne prowadzenie zajęć

Szanowni Studenci,

W związku z sytuacją zaistniałą z powodu wirusa SARS-CoV-2, dbając o zapewnienie maksymalnej ciągłości procesu nauczania za pomocą form zdalnych, prosimy o pilne i systematyczne sprawdzanie skrzynki e-mailowej USOS, na którą wszyscy Wykładowcy Katedry Prawa Własności Intelektualnej będą przesyłali informacje o wybranej formie zdalnego nauczania.

Wszelkie problemy związane z korespondowaniem przez USOS, prosimy zgłaszać e-mailowo lub telefonicznie do Sekretariatu Katedry bądź do Zespołu USOSweb.

Z wyrazami szacunku,

Pracownicy Katedry Prawa Własności Intelektualnej

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odwołanie wykładów na zebraniach naukowych do końca czerwca 2020 r.

Szanowni Państwo, 

informujemy, iż wykłady na piątkowych zebraniach naukowych w KPWI WPiA do końca czerwca 2020 r. zostają odwołane. 

Informacje dotyczące ewentualnych zmian w programie kolejnych wykładów podczas zebrań naukowych będą podawane na bieżąco, na stronie internetowej KPWI.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

The Pan-European Seal Programme 2020 edition has officially started!

All candidates should refer to the detailed information on the eligibility criteria and applications procedure details contained in the following files:

- EUIPO PES Guideline (please see belowe)

- EPO PES Instructions (please see below)

We kindly invite you to pay particular attention to the following information provided in the two GIGs:
• EPO and EUIPO separate calendars for PES 2020/2021;
• EPO and EUIPO requested documents to be submitted by the graduates while applying, and the timeline to complete the e-learning courses,
• EPO and EUIPO monthly financial support for the respective selected trainees.

As it comes to Jagiellonian University internal selection procedure no changes have been introduced. I.e. candidates are supposed to submit the required documents to IP Chair office (Józefa 19), namely: Iryna Fesiuk (i.fesiuk@uj.edu.pl) or to dr Dariusz Kasprzycki  (dariusz.kasprzycki@uj.edu.pl) preferably via mail or in person before March 6th.

Pliki do pobrania
pdf
EUIPO Pan European Seal General Instructions Guideline 2020-2021
pdf
Pan-European Seal Programme General Instructions 2020-2021

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Materiały z konferencji „Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790)”, która odbyła się w dniach 24-25 października 2019 r. w Krakowie, w Pałacu Larischa, w auli Wydziału Prawa i Administracji – Uniwersytetu Jagiellońskiego

Poniżej prezentujemy materiały udostępnione przez niektórych wykładowców:

Prof. dr hab. Monika Czajkowska - Dąbrowska, WPiA, UW – Rozszerzony zarząd zbiorowy

Dr hab. Beata Giesen - prof. nadzw. UŁ, WPIA UŁ – Godziwe wynagrodzenie twórców i wykonawców w ramach umów o eksploatację w świetle dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 17 kwietnia 2019 r., nr 2019/790

Dr hab. Katarzyna Grzybczyk, WPiA UŚ; Dr hab. Wojciech Machała, WPiA, UW; Dr Sybilla Stanisławska -Kloc, WPiA UJ – Sąd nad dozwolonym użytkiem utworów

Prof. em. Frank Gotzen, President ALAI InternationalText and data mining

Prof. Dr iur. Matthias Leistner, Ludwig Maximilian University of Munich, Germany – Implementation of Art. 17 DSM-Dir

Prof. UAM dr hab. Katarzyna Klafkowska-Waśniowska, WPiA UAM – Implementacja Dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym - w poszukiwaniu równowagi

Prof. dr hab. Ryszard Markiewicz – WPiA UJ – Prawo pokrewne wydawców prasy

Prof. Tatsuhiro Ueno, Deputy Director of RCLIP, Waseda University, Japan – TDM Exception in Japan. Possible implication for Europe?

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Odwołanie wykładu na zebraniu naukowym w dniu 8 listopada 2019 r.

Szanowni Państwo, 

z przykrością informujemy, iż wykład pani prof. dr hab. Ewy Nowińskiej oraz dr Alicji Adamczak w dniu 8 listopada 2019 r. z przyczyn losowych został odwołany. 

Wykład zostanie przeniesiony na 2 semestr - szczegółowa informacja o terminie zostanie podana na stronie internetowej KPWI w programie zebrań naukowych.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Konferencja : Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790) - 24-25.10 2019 r.

Szanowni Państwo,
mamy zaszczyt zaprosić Państwa na konferencję pt.: Wyzwania dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym (2019/790), która odbędzie się w dniach 24 – 25 października 2019 r. w Krakowie, w Pałacu Larischa, w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Tematyka konferencji skoncentrowana będzie na najnowszej dyrektywie UE w sprawie praw autorskich i pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym oraz jej implementacji do krajowych porządków prawnych.

W bieżącym roku mija 25 lat od uchwalenia obowiązującej ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Przyjęta w tym jubileuszowym roku dyrektywa unijna stawia przed nami nowe wyzwania.

Ranga zaproszonych prelegentów polskich, jak i zagranicznych (z Belgii, Hiszpanii, Niemiec, Japonii) gwarantują wysoki poziom merytoryczny wydarzenia. Przyjęta formuła konferencji (zaplanowany podczas każdego panelu czas na dyskusję) umożliwi wymianę poglądów w szerszym gronie - dlatego też Państwa udział jest dla nas bardzo ważny.

Program konferencjiFormularz zgłoszenia

Rejestracja prowadzona będzie do 18.10.2019 r.

Serdecznie Państwa zapraszamy!

Prof. dr hab. Jerzy Pisuliński
Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UJ

Prof. dr hab. Andrzej Matlak
Kierownik Katedry PWI WPiA UJ

Prof. dr hab. Ryszard Markiewicz
Prezes ALAI Polska

 

Dr Sybilla Stanisławska-Kloc
Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego

Komitet organizacyjny konferencji: prof. dr hab. Ryszard Markiewicz, prof. dr hab.Andrzej Matlak, prof. dr hab. Elżbieta Traple, dr Mikołaj Ghazal, dr Joanna Marcinkowska – wice - przewodnicząca Komitetu, dr Tomasz Targosz, dr Sybilla Stanisławska – Kloc – przewodnicząca Komitetu, dr Michał Wyrwiński.

Dane do opłaty konferencyjnej

Wpłaty z kraju:

PEKAO S.A. O/Kraków  71 1240 4722 1111 0000 4853 4484
Z dopiskiem : konferencja KPWI

Wpłaty z zagranicy:

SWIFT: PKOPPLPW
IBAN: PL 71 1240 4722 1111 0000 4853 4484
Z dopiskiem : konferencja KPWI

Dodatkowe informacje dostępne są w sekretariacie Katedry Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ:
Tel: + 48 12 427 59 41 (42, 50)
Email: kpwi@uj.edu.pl

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków Intellectual Property Law Summer School

W dniach 16-21 września 2019 roku odbyła się trzecia edycja Kraków Intellectual Property Law Summer School – Szkoły Letniej Prawa Własności Intelektualnej organizowanej przez Wydział Prawa i Administracji UJ. Tematem tegorocznej edycji była problematyka kumulacji ochrony w różnych reżimach prawa własności intelektualnej (IPR Overlaps).

Wykłady i warsztaty w ramach Szkoły prowadzili wybitni naukowcy z polskich i zagranicznych uczelni, m.in.  Texas A&M University School of Law (USA), Harry Radzyner Law School (Izrael), ZHAW School of Management and Law (Szwajcaria). Wykładowcami Szkoły letniej byli ponadto eksperci WIPO – Światowej Organizacji Własności Intelektualnej oraz EPO – Europejskiego Urzędu Patentowego, a także doświadczeni prawnicy z Kancelarii Bardehle Pagenberg (Niemcy), Kancelarii Radców Prawnych Barta & Kaliński oraz CD Projekt RED (Polska).

W programie wzięło udział ponad 80 uczestników z prawie 30 krajów - studentów, doktorantów, aplikantów i młodych praktyków zainteresowanych problematyką ochrony własności intelektualnej.

Partnerami tegorocznej edycji Szkoły Letniej są: Urząd Patentowy RP, WIPO i EPO, Kancelaria Radców Prawnych Barta & Kaliński.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Rekrutacja na studia podyplomowe "Prawo własności intelektualnej" na rok akademicki 2019/2020

Uprzejmie informujemy, iż rozpoczęła się rekrutacja na kolejną edycję studiów podyplomowych "Prawo własności intelektualnej" na rok akademicki 2019//2020. Zapraszamy do udziału. Szczegóły pod linkiem.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

2019 Kraków Intellectual Property Law Summer School

Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji oraz Katedra Prawa Własności Intelektualnej serdecznie zapraszają do uczestnictwa w trzeciej edycji Kraków Intellectual Property Law Summer School – Szkoły letniej prawa własności intelektualnej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 16-21 września 2019 r.

Szanowni Państwo,

Uniwersytet Jagielloński – Wydział Prawa i Administracji oraz Katedra Prawa Własności Intelektualnej serdecznie zapraszają do uczestnictwa w trzeciej edycji Kraków Intellectual Property Law Summer School – Szkoły letniej prawa własności intelektualnej, która odbędzie się w Krakowie w dniach 16-21 września 2019 r.

Tegoroczna edycja poświęcona jest problematyce kumulacji podstaw ochrony w prawie własności intelektualnej. Wykłady i warsztaty będą prowadzone przez wybitnych wykładowców i praktyków, w szczególności z ośrodków akademickich w Szwajcarii, Izraelu, USA i Polsce oraz Europejskiego Urzędu Patentowego, we współpracy z pracownikami Katedry Prawa Własności Intelektualnej. Program Szkoły jest dostępny na stronie http://ipsummer.law.uj.edu.pl/programme/

Szkoła letnia jest organizowana we współpracy ze Światową Organizacją Własności Intelektualnej (WIPO), Europejskim Urzędem Patentowym (EPO) oraz pod patronatem Urzędu Patentowego RP.

Wszelkie informacje na temat zasad uczestnictwa w Szkole można znaleźć na stronie:

http://ipsummer.law.uj.edu.pl/

Serdecznie zapraszamy do udziału!

Wyniki sortowane według etykiety: aktualności

aktualności

PAN-European Seal Programme

27.11.2018
Uruchomiona została nowa edycja PAN-European Seal Programme. Szczegółowe informacje znajdują się tutaj.
więcej o PAN-European Seal Programme