Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Katedra Prawa Własności Intelektualnej WPiA UJ (dawniej Instytut Prawa Własności Intelektualnej) istnieje od 1972 r. i jest największym w Polsce ośrodkiem naukowym specjalizującym się w prawie własności intelektualnej.

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Prof. dr hab. Janusz Szwaja (1934-2022)

 

Zdjęcie prof. Janusza Szwaji Z głębokim żalem i smutkiem przyjęliśmy wiadomość
o śmierci w dniu 27 lutego 2022 r.

Prof. dra hab. Janusza Szwaji
wybitnego przedstawiciela nauki prawa własności intelektualnej

Pan Profesor Janusz Szwaja związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim od 1950 roku – tu studiował, doktoryzował się i habilitował. W 1962 roku rozpoczął pracę jako starszy asystent w Katedrze Prawa Cywilnego UJ, następnie w 1972 roku włączył się w tworzenie Międzyuczelnianego Instytutu Wynalazczości i Ochrony Własności Intelektualnej UJ, którego dyrektorem był w latach 1975-1991. Profesor Janusz Szwaja pozostawał przez szereg lat animatorem prac badawczych Instytutu. Był uznanym wykładowcą prawa cywilnego, prawa handlowego i prawa własności przemysłowej, włączając się w aktywność naukową Katedry Prawa Własności Intelektualnej UJ również po odejściu na emeryturę.

Pan Profesor utrzymywał bliskie i serdeczne kontakty z licznymi naukowcami z zagranicznych ośrodków badawczych (m.in. Instytutu Maxa Plancka w Monachium i z CEIPI w Strasburgu), wykładał jako visiting professor na licznych uniwersytetach we Francji, Niemczech i na Litwie. Był założycielem i wiceprzewodniczącym Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju Nauczania i Badań w Dziedzinie Własności Intelektualnej (ATRIP), przewodniczącym polskiej grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Ochrony Własności Przemysłowej (AIPPI) oraz wiceprzewodniczącym polskiej grupy Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Konkurencji (LDC). Profesor Janusz Szwaja był  promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich i habilitacyjnych. Uczestniczył w licznych pracach legislacyjnych, redagując i opiniując przepisy z zakresu prawa własności przemysłowej, prawa handlowego i cywilnego oraz prawa zwalczania nieuczciwej konkurencji.

Profesor Janusz Szwaja pozostawił po sobie bardzo cenny dorobek z zakresu prawa własności przemysłowej i prawa handlowego, m.in. współredagował System prawa własności intelektualnej t. III wydany pod auspicjami PAN w 1990 roku, redagował Komentarz do u.z.n.k. (C.H. Beck, 5 wydań), był współautorem tomu 14 A (Prawo własności przemysłowej) i 15 (Prawo konkurencji) Systemu Prawa Prywatnego, Komentarza do kodeksu spółek handlowych (pod red. S. Sołtysińskiego) oraz tomu 1 Systemu Prawa Handlowego - wydawanych przez C.H. Beck, a także wielu innych publikacji naukowych. Profesor był członkiem Rady Naukowej m.in. Zeszytów Naukowych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prac z Prawa Własności Intelektualnej.

Pracę naukową łączył z praktyką adwokacką prowadzoną w ramach kancelarii Szwaja, du Vall & Nowińska.

Śmierć Pana Profesora stanowi niepowetowaną stratę dla nauki polskiej. W osobie Zmarłego tracimy powszechnie szanowanego członka wspólnoty akademickiej, wybitnego, uznanego w Polsce i zagranicą naukowca.

Zapamiętamy Pana Profesora jako człowieka wielkiego formatu, oddanego nauce i społeczności uniwersyteckiej.  

Żonie i całej rodzinie Pana Profesora,
współpracownikom i uczniom,

składamy wyrazy głębokiego współczucia

Koledzy i Pracownicy
z Katedry Prawa Własności Intelektualnej
Wydziału Prawa i Administracji
Uniwersytetu Jagiellońskiego